Comments

You are here:American Cars»Cars' Index»B»Budd»1962 Budd XR-400
Thursday, 19 September 2013 08:15

1962 Budd XR-400

MICHIGAN, USA

Car Story

    Firma Budd Company zbudowała XR-400 jako propozycję dla American Motors jako przykład "taniego sportowego kabrioleta". Choć Budd mógł się pojawić ostatecznie na rynku pół roku wcześniej (!) przed Fordem Mustangiem, AMC się nie zorientowało, że ma w ręku prawdziwy klejnot i odrzuciło pomysł...

    Firma Budd Company otrzymała prototyp z powrotem, zachowała go, przemianowała go potem na "XR-Budd" i jeździła z autem na wystawy objazdowe. Model XR-400 został wymyślony i zaprojektowany przez właściciela spółki, pana Budda, który też zajmował się produkcją części i podzespołów dla AMC.

    Prototyp został zbudowany na bazie Ramblera Ambassador, o rozstawie osi 108 cali, tym samym, co we wczesnych Mustangach. Wewnątrz drzemał V8 o mocy 270 KM. Design prawie nie przypomina Ramblera, deska rozdzielcza też miała wiele zegarów i przełączników co w ówczesnym wozie sportowym. Jednym z mankamentów XR-400 było małe wnętrze, co też było powodem odrzucenia oferty przez szefostwo AMC.

    Zanim Budd Company próbowała sprzedać swój pomysł AMC, udała się wpierw ze swoją ofertą do Forda. W tym celu przełożyła karoserię Thunderbirda z 1957 roku na podwozie Falcona z 1961 roku w celu stworzenia sportowego kabrioleta nazwanego roboczo "XT-Bird". Lecz Ford nie okazał zainteresowania tematem, i spółka spróbowała szczęścia u AMC. Wiemy, z jakim skutkiem... Ówczesny szef Forda, Lee Iacocca, zbudował potem Mustanga.

    Obecnie XR-400 stoi w Muzeum Henry'ego Forda z przebiegiem 13.000 mil na liczniku (!).

  • budd1
  • budd2
  • budd3
  • budd4
  • budd5

Simple Image Gallery Extended

1 comment

  • Comment Link Andrew Thursday, 19 September 2013 16:13 posted by Andrew

    Szkoda, że samochód istnieje tylko w jednym egzemplarzu!!
    What a pity, there is one and only the exemplar of this pretty car!

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites