Comments

You are here:Carpedia»History»Independents»1934 Bendix SWC
Saturday, 31 December 2011 14:11

1934 Bendix SWC

 

(Autor Robert Przybylski)

    Trudno sobie wyobrazić współczesny salon samochodowy bez pojazdów koncepcyjnych. W początkach motoryzacji każde auto było konstrukcją nowatorską. "Ząbkowanie" przemysłu samochodowego trwało jednak do lat trzydziestych XX wieku, kiedy to sztuka inżynierska rozwinęła się na tyle, że producenci nie musieli eksperymentować na swoich klientach.

     Wtedy też pojawiły się pojazdy prototypowe, budowane wyłącznie w celu przetestowania unikatowych rozwiązań i sprawdzenia opinii publiczności o prezentowanych nowościach. Obecnie takie auta nazywamy koncepcyjnymi albo studialnymi. Jednym z pierwszych samochodów koncepcyjnych był Bendix SWC z 1934 roku.

     Ci, którzy nazwę kojarzą z hamulcami, mają rację, pojazd powstał na zlecenie przemysłowca Vincenta Bendixa. Ten ostatni urodził się w 1883 roku. W wieku szesnastu lat opuścił szkołę i został windziarzem w Nowym Jorku. Szybko jednak dołączył do Glena Curtissa (znanego pioniera lotnictwa), z którym stworzył przedsiębiorstwo produkujące motocykle. Po czterech latach Bendix zajął się sprzedażą samochodów, z czego również zrezygnował, gdyż podjął się reaktywowania kolejnej fabryki motocykli. Ostatecznie w 1910 roku otworzył firmę, która przyniosła mu sławę i pieniądze, a jego imię pojawiło się na magnetach, prądnicach i układach hamulcowych stosowanych przez wielu producentów aut i samolotów na świecie.

      Bendixowi nie wystarczały duże zamówienia, zapragnął sławy i uznania środowiska dla swych dokonań. Pragnął także zwrócić uwagę na nowe możliwości konstruktorów samochodów i na początku lat trzydziestych XX wieku podjął decyzję o budowie auta koncepcyjnego. Pojazd spełniał ówczesne wszelkie wymagania najnowszej mody: miał aerodynamiczną karoserię, przedni napęd, podciśnieniowo wspomaganą zmianę biegów, bezprzeciągową wentylację kabiny, hamulce hydrauliczna na cztery koła, zegar w piaście kierownicy i charakterystyczne felgi "z turbinowymi" chwytami powietrza chłodzącego hamulce. Samochód ukończono w 1934 roku i pokazywano go na wszystkich ważniejszych wystawach w USA. W następnym roku Bendix SWC został zaprezentowany w Europie. Wszędzie wzbudzał duże zainteresowanie i dobrze reklamował producenta. Aerodynamiczna, całkowicie stalowa karoseria przypominała nadwozie Chryslera Airflow, ale Bendix miał znacznie zgrabniejszą linię.

      Wraz z nadejściem wojny auto trafiło do magazynu. W roku 1945 zmarł Vincent Bendix, a o samochodzie zapomniano. Prototyp "odkurzono" w 1974 roku, kiedy to auto odrestaurowano i włączono do ekspozycji Bendix Automotive Development Center w New Carlisle w stanie Indiana.

  • bendix1
  • bendix2
  • bendix3

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites