Comments

You are here:American Cars»Cars' Index»Cadillac»Cadillac Dream Cars»1955 Cadillac Elegant Special
Thursday, 29 January 2015 11:11

1955 Cadillac Elegant Special

Car Biography

 

     Samochód powstał za sprawą dwóch wizjonerów: Harry'ego Birdsalla i Joe Mascariego. Projektant przemysłowy i przedsiębiorca snuli wizję luksusowego samochodzika dla dwóch osób ze składanym dwuczęściowym dachem do bagażnika. Obaj panowie nazwali swoje dzieło "Elegant" . Zadanie zbudowania niezwykłego samochodu powierzono włoskiemu rzemieślnikowi Rocco Motto, właścicielowi firmy motoryzacyjnej Carrozzeria Motto z siedzibą w Turynie.
 
    Samochód zbudowano na bazie Cadillaca Sixty Two z 1953 roku w wersji kabriolet. Prace blacharskie trwały 30 miesięcy. Podwójne przednie światła, rama na przednią szybę, klamki drzwi, ozdoby maski i klapy bagażnika oraz miejsce na tylną tablicę rejestracyjną zostały wykonane z brązu (!). Następnie wykonane z brązu elementy zostały powleczone 23-karatowym zlotem i anodyzowane na złoto.
 
    Gotowe potem w całości nadwozie pokryto opalizującym perłowym lakierem. Wnętrze zostało wykończone skórą o głębokim czerwonym odcieniu.
 
    Najwięcej pracy i pieniędzy pochłonęło zbudowanie z aluminium nadwozia oraz specjalnego mechanizmu hydraulicznego do chowania lub zakładania metalowego dachu.
 
    Gotowy już samochód został potem pokazany na międzynarodowej wystawie motoryzacyjnej w Nowym Jorku w kwietniu 1955 roku, gdzie wzbudził powszechne zainteresowanie. Ponoć pewna młoda dama na jego widok krzyknęła: Jest tak piękny, że aż nieprzyzwoity!"
 
     Pomysł na dalszą sprzedaż nawet w limitowanej postaci okazał się chybiony z powodu ultrawysokiej ceny za owe rękodzieło samochodowe: 20 tysięcy dolarów. Dla porównania najdroższy model Cadillaca Eldorado kosztował 6286 dolarów.
 
     Samochód pozostał w rodzinie Birdsallów, obecnie należy do synów Harry'ego Birdsalla: Dicka i Boba.
 
    Pokazane tu zdjęcia pochodzą z portalu Conceptcarz.com :)
 
 

1 comment

  • Comment Link Andrew Thursday, 29 January 2015 12:40 posted by Andrew

    To się nazywa bajkowy samochód!!
    That's it what we call a fabulous car!!

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites