Comments

You are here:American Cars»Cars' Index»Scimitar»1959 Scimitar
Monday, 26 January 2015 10:55

1959 Scimitar

Car Biography

 

    Był to koncept wymyślony przez znanego amerykańskiego projektanta przemysłowego i motoryzacyjnego, Stevena Brooksa. Motywem dla tego projektu było użycie aluminium pod względem przydatności w samochodach. Nic dziwnego, gdyż projekt był finansowany przez firmę Olin Matheson Chemical Corporation. Samochody projektował Steven Brooks we współpracy z agencją Reutter & Company.
 
    Zbudowano trzy auta marki Scimitar w różnych wersjach nadwoziowych. Dwudrzwiowy kabriolet był miał być reprezentacyjnym wozem "dla lansu". Miał on sztywny dach chowany automatycznie do bagażnika za naciśnięciem guzika.
 
    Drugi Scimitar był czterodrzwiowym faetonem (nie sedanem). Był to miejski samochód z częściowo lub całkowicie chowanym dachem. Dach lub jego przednia część były chowane do bagażnika. Najbardziej zawansowane technicznie było kombi, które miało zsuwany dach.
 
    Wszystkie scimitary zostały zbudowane na podwoziu Chryslera New Yorkera z 1959 roku. Nadwozia zostały zbudowane z aluminium, zaś ozdobne panele i dekoracje były z anodyzowanego aluminium. Zderzaki, odboje, listwy, kołpaki na koła były zmatowione i anodyzowane. Użycie aluminium bardzo obniżyło ciężar samochodu.
 
    Nazwa scimitar jest nieprzypadkowa, oznacza zakrzywioną szablę stosowaną w dawnym wojsku tureckim. Kształt boków nadwozia jest dodatkowo podkreślony przez dwubarwne malowanie.
 
    Wszystkie trzy Scimitary zostały pokazane na Auto Show w Genweie w 1959 roku, i dwa lata później na nowojorskim International Automobile Show.
 
    Samochody przetrwały i obecnie mozna obejrzeć je w muzeach motoryzacyjnych. Kombi jest na stałej wystawie w Narodowym Muzeum Motoryzacji w Reno w stanie Nevada, dokąd trafiło już w 1965 roku. Faeton stoi na stałej wystawie w Petersen Museum w Los Angeles w Kalifornii. Dwudrzwiowy kabriolet był później własnością projektanta Brooksa, który po wielu latach odkupił od producenta.
 

1 comment

  • Comment Link Andrew Monday, 26 January 2015 12:35 posted by Andrew

    świetny! bez dwóch zdań!! :D

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites