Comments

You are here:American Cars»Cars' Index»Packard»Packard Dream Cars»1954 Packard Panther
Friday, 12 September 2014 12:07

1954 Packard Panther

Car Biography

 

   Projektant Dick Teague narysował projekt takiego samochodu jeszcze w roku 1953. Pomimo powszechnych twierdzeń o jednym egzemplarzu, to wykonano cztery Panthery.
 
   Początkowo ten dream car miał się nazywać Grey Wolf II (od imienia znanego kierowcy wyścigowego, który się ścigał Packardem z 1903 roku). Jednak szefostwo firmy nie zaakceptowało tej nazwy i samochód przemianowano potem na Panther.
 
    Pierwsze dwa Panthery były samochodami pokazowymi, które podróżowały po całych Stanach. Zostały one wyprodukowane w celu przekonania pracowników Packarda, że firma nadal potrafi robić wystrzałowe samochody. Pierwszy Panther został potem nazwany Panther Daytona.
 
    Druga para Pantherów - jeden hardtop, drugi kabriolet - zostały wykonane przez panów, którzy dowodzili zespołami, które stworzyły właśnie wcześniejsze Panthery. Panowie się nazywali Don Mitchell z firmy Mitchell-Bentley, a drugi Rick Terry z innej firmy, Creative Industries. Te dwa Panthery zostały potem przebudowane. Dodano im między innymi tzw. katedralne światła tylne.
 
    Te niezwykłe samochody zostały zbudowane na podwoziu seryjnego modelu Packarda Cavalier o rozstawie 127 cali. Panther też był rewolucyjny pod innym względem, po raz pierwszym w firmie Packard użyto w budowie samochodu tworzywa sztucznego (wzmocnionego włókna szklanego). To akurat nie powinno dziwić, bowiem współpracująca z Packardem firma Creative Industries specjalizowała się w produkcji z tego materiału. Produkcja i wstępny montaż odbywał się w Creative Industries (która notabene podpisała się na tylnych błotnikach jednego z egzemplarzy), zaś ostateczne wykończenie było w Ionia w stanie Michigan. Na marginesie należy dodać, że ta ostatnia firma produkowała seryjne Continentale Mark II.
 
    Wszystkie Panthery miały nadwozia roadster, tylko jeden z nich miał zdejmowany sztywny dach. Ideą takich Pantherów miala być rywalizacja z Corvettą, Thunderbirdem, Kaiserem Darrinem czy nawet z Nashem-Healeyem. Jednak duże problemy finansowe Packarda uniemożliwiły wdrożenie tych Pantherów do produkcji seryjnej.
 
    Trzeba też zauważyć, że Panthery były pierwszymi packardami z panoramicznymi przednimi szybami, które się pojawiły w seryjnych packardach rok później.
 
     Pierwszy z Pantherów, kilka razy przemalowany (niebieski, czerwony, obecnie srebrny) i noszący na nadwoziu Mitchell toi obecnie w prywatnym muzeum spółki Mitchell w Owosso w stanie Michigan. Na czarnobiałym zdjęciu czwartym od końca w samochodzie siedzi Don Mitchell, ówczesny właściciel Mitchell-Bentley, zaś na zdjęciu z niebieskim Pantherem, przed samochodem stoi jego syn, William.
 
    Jeden z Packardów, numer drugi, osiągnął na torze Daytona Beach na Florydzie szybkość 131,1 mil na godzinę. Jest to nieoficjalny rekord w tej klasie.
 
    Czwarty z Pantherów, należący pierwotnie do Ricka Terry'ego, przeszedł apdejt w postaci zamiany tylnych świateł na seryjne światła od packarda z 1955 roku. Model ten nosi pozłacany napis "Creative" na tylnym błotniku. Obecnie samochód stoi w kolekcji pana Marano. Wśród licznych zmian był np. grill chłodnicy i samolotowe ogony podkreślone dodatkowo poprzez dwukolorowe malowanie karoserii.
 
    Panther z dachem należał kiedyś do kolekcji Joe Bortza. Wcześniej samochód ten stał w kolekcji Studebaker National Museum przez 30 lat.
 
Silnik rzędowa ósemka, moc 212 KM (lub 275 KM z turboładowaniem McCullocha) pojemność 359 cali sześciennych, najmocniejszy dostępny silnik Packarda.
Skrzynia biegów: automat Packarda Ultramatic
Rozstaw osi 122 cale
 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites