Comments

You are here:American Cars»Cars' Index»Chrysler»Chrysler Dream Cars»1955 Chrysler Falcon
Wednesday, 03 September 2014 20:40

1955 Chrysler Falcon

Car Biography

 

     Zaprojektowany przez samego Virgila Exnera i zbudowany przez Chryslera. Samochód nigdy nie wszedł do produkcji seryjnej, jednak wiele z pomysłów i rozwiązań stylistycznych znalazło się w późniejszych autach. Przykładem są boczne rury wydechowe, które znalazły się w Dodge'u Viperze w 1992 roku.

    Nazwa Falcon miała być użyta do ochrzczenia kompaktowego modelu Plymouth, znanego później jako Valiant, jednak koncern Forda zastrzegł wcześniej taką nazwę. Koncern Chryslera w porozumieniu z konkurentem się zgodził i w ostatniej chwili pracownicy Chryslera wymyślili nową nazwę dla nowego wówczas modelu Plymoutha.

    Falcon w założeniu miał konkurować z Fordem Thunderbirdem i Chevroletem Corvette. Falcona napędzała żeliwna gaźnikowa widlasta osemka o pojemności 276 cali sześciennych (4,52 l) o mocy 170 KM (127 kW) zblokowana z dwubiegowym automatem. Przy wadze 3300 funtow (1497 kg) samochód mógł zadowolić ówczesnych fanów szybkich wrażeń.

    Przez wiele lat sądzono, że zbudowano tylko jeden jedyny egzemplarz, jednak w rzeczywistości firma Ghia wykonała trzy kopie. Prawdopodobnie do dziś przetrwały dwie. Jeden egzemplarz (czarny i używany pierwotnie przez Virgila Exnera) stoi obecnie na stałej wystawie w muzeum Chryslera w Higland Park (WPC Museum), drugi, oryginalnie pomalowany na niebieski kolor został sprzedany prywatnemu właścicielowi. Samochód trafił następnie na długie lata do Wenezueli. Odkupiony po latach powrócił do USA, gdzie obecnie należy do znanego kolekcjonera dream carów, Joe Bortza. Los czerwonego Falcona pozostaje nieznany. Trzeba też nadmienić, że wszystkie trzy Falcony nie są identyczne, różnią się drobnymi szczegółami.

  • falcon55blue1
  • falcon55blue2
  • falcon55blue3
  • falcon55blue4
  • falcon55blue5
  • falcon55blue6

Simple Image Gallery Extended

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Interesting Websites